Gliwicki Budżet Obywatelski
Gliwicki Budżet Obywatelski 2018
KONSULTACJE
Od 14 do 28 listopada gliwiczanie mogli zgłaszać uwagi do proponowanych zasad kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. W tym celu tradycyjnie zorganizowano konsultacje społeczne.
Szczegóły na temat konsultacji są także dostępne TUTAJ.
EWALUACJA
Spotkania ewaluacyjne odbyły się:
- 3 października o godz. 17.00 w Centrum Organizacji Kulturalnych „Perełka” przy ul. Studziennej 6;
- 10 października o godz. 17.00 w Centrum Kulturalno-Sportowym „Łabędź” przy ul. Partyzantów 25.
WYNIKI
Znamy wyniki piątej edycji Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Zadania wybrane przez mieszkańców realizowane będą w przyszłym roku we wszystkich osiedlach.
W 2018 roku zrealizowane zostanie 71 zadań zaproponowanych przez gliwiczan – zdecydowana większość spośród 103 poddanych pod głosowanie. Co ważne, będą to propozycje z wszystkich 21 osiedli, bo dla każdej osiedlowej listy przekroczony został minimalny wymagany próg frekwencyjny. W ramach puli podstawowej wyłonione zostało 58 zadań. Kolejne 13 skierowano do wykonania w ramach puli dla aktywnych, czyli na tych osiedlach, których listy poparło dwukrotnie więcej osób niż było to wymagane przy progu minimalnym.
Tym razem do dyspozycji mieszkańców była największa jak dotąd kwota -
4 500 000 zł. Rozdysponowano ją co do grosza. Ale to nie wszystko, bo w sumie na zadania z tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego wydane zostanie 5 160 760 zł.
Tak zadecydował prezydent Gliwic, który w związku z bardzo dużą aktywnością gliwiczan i szczególnym zaangażowaniem mieszkańców kilkunastu dzielnic zwiększył kwotę przeznaczoną na pulę dla aktywnych.
Szczegółowe wyniki:
- Liczba oddanych głosów
- Wykaz zadań skierowanych do realizacji z puli podstawowej
- Wykaz zadań skierowanych do realizacji z puli dla aktywnych
- Procent przekroczenia minimalnej liczby głosów oddanych przez mieszkańców w danym osiedlu
- Głosy nieważne i przyczyny ich nieważności
- Wykaz zadań z osiedli poddanych pod głosowanie mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego – liczba głosów ważnych
GŁOSOWANIE
Głosowanie w ramach GBO rozpoczęło się 15 maja i trwało do 12 czerwca.
Udział w głosowaniu mógł wziąć każdy mieszkaniec Gliwic. Niepełnoletni, którzy na przykład umieją się podpisać, również mogli oddać swój głos w ramach procedury budżetu obywatelskiego. Wynika to z orzecznictwa sądów, zgodnie z którym organy samorządowe nie mogą ograniczać mieszkańcom, na przykład ze względu na wiek, uprawnienia do wyrażania opinii w toku konsultacji. Należy więc przyjąć, że mieszkaniec, który jest w stanie spełnić formalne wymogi głosowania, może wziąć w nim udział. Tak więc głos oddany przez mieszkańca, który co najmniej rozpoczął proces edukacji szkolnej powinien zostać uznany za ważny.
UWAGA! Każdy mieszkaniec Gliwic mógł oddać tylko jeden głos na jedno wybrane zadanie.
SKŁADANIE WNIOSKÓW
Do 24 lutego można było proponować przedsięwzięcia, które miasto będzie mogło zrealizować w przyszłym roku w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego.
ZASADY NABORU WNIOSKÓW I GŁOSOWANIA W 2017 ROKU
Ogłoszenie Prezydenta miasta Gliwice w sprawie kwoty przeznaczonej na realizację zadań wyłonionych w procedurze budżetu obywatelskiego, podziału kwoty pomiędzy osiedlami oraz minimalnej liczby głosów, która musi być oddana na poszczególne listy zadań, aby uznać głosowanie za wiążące
- Zarządzenie nr PM-3902/16 Prezydenta Miasta Gliwice z dnia 19 grudnia 2016 r. w sprawie zasad budżetu obywatelskiego miasta Gliwice.
Konsultacje społeczne (zakończone)
- Zarządzenie Nr PM-3690/16 Prezydenta Miasta Gliwice z 9 listopada 2016 roku
w sprawie konsultacji społecznych dotyczących zasad naboru wniosków oraz wyłaniania do realizacji zadań jednorocznych w ramach procedury budżetu obywatelskiego miasta Gliwice w 2017 r. - Projekt zarządzenia Prezydenta Miasta Gliwice w sprawie zasad budżetu obywatelskiego - DO KONSULTACJI.
- Ogłoszenie Prezydenta Miasta o wynikach konsultacji społecznych dot. budżetu obywatelskiego.
- Podsumowanie wyników konsultacji - prezentacja.
PRZYDATNE NARZĘDZIA
- Jak wypełnić wniosek? - zobacz prezentację
- Znajdź osiedle - wyszukiwarka umożliwia sprawdzenie, na terenie jakiego osiedla znajduje się dana ulica.
- Znajdź informacje o nieruchomości - w GEOPORTALU INWESTORA MSIP można wyszukać informacje o lokalizacji działek będących własnością Miasta Gliwice oraz przeznaczeniu terenu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
- Przykładowe koszty zadań - sprawdź, jaki może być koszt realizacji zadania
- Krok po kroku…Głosowanie mieszkańców - Procedura na 2017 rok - zobacz prezentację – sprawdź, jaki może być koszt realizacji zadania
MATERIAŁY DO POBRANIA
LOGO Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego
- do internetu - plik w formacie jpg
- do druku - plik w formacie pdf
- LOGO GBO - składanie wniosków (plik w formacie jpg)
PLAKAT Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego
ULOTKA
PREZENTACJE
- Gliwicki Budżet Obywatelski 2018 - Kiedy? Kto? Jak? Gdzie? (MSI 2/2017) - przewodnik po GBO 2018 do pobrania i wydruku
- Krok po kroku…Głosowanie mieszkańców - Procedura na 2017 rok - zobacz prezentację
- Nabór i weryfikacja wniosków - podsumowanie - prezentacja
PORADNIKI